Yüzme Sporunun Tarihçesi

En temel ve yaygın sporlardan olan yüzme sporunun aslında nasıl ortaya çıktığı ve insanoğlunun yüzmeyle ne zaman karşılaştığı bilinmemektedir.Çünkü M.Ö 9000′lı yıllarda yüzme sporu insanların karşısına spor olarak değil, bir ihtiyaç olarak çıkmıştır.

Daha orta Asya göç etmeden Türklerin orada bulunan göller ve nehirlerde yüzdükleri bilinmektedir.Londrada bulunan british müzesinde bulunan kabartmalarda uygur Türklerinin bugün ki kulaç stilleri görülmektedir.M.Ö ki yıllarda savaşlar sırasında asur savaşçılarının düşmanlardan kaçmak için yüzerek nehirleri geçtikleri asur kabartmalarında görülmektedir.

En eski spor dallarından olan yüzme sporunun yararlarından bahsecedek olursak eğer , beden gelişiminde en etkili spor yöntemidir, vucüdun tüm kaslarını çalıştıran temel sporlardan biridir.Suyun direnci ne karşı yapılan bir spor olduğu için kasların kuvvetlenmesinde ve vücut direncini arttırmakta büyük katkı sağlamaktadır.Yüzme sporu yaşam disiplinini en iyi sağlayan spordur.Bağışıklık sistemini uyarması ve metabolizmayı düzene soktuğu için insanları birçok hastalıktan korur.

Yüzme sporunun dünyadaki yerinden bahsedecek olursak eğer , 1828 yılında ilk açık hava havuzunun Liverpoolda yapılmıştır.Ardından 1846 yılında Avustralya’da düzenlenmiştir.1882 yılından sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde yüzme federasyonları kurulmuştur.ABD yüzmenin örgütlü bir spora dönüşmesi, 1882′de amatör Spor birliğinin (AAU) kurulmasıyla gerçekleşti.Modern olimpiyat oyunlarının başlaması ile birlikte olimpiyatlarda yüzme sporu yarışlarına da yer verildi.Önceleri sadece erkeklerin katıldığı yarışmalarda  1912 yılında da bayan yüzücülerde olimpiyat yüzme yarışlarına katıldı.

Türkiye’de ilk yüzme yarışları da Moda da yapılmıştır.(1937 )

1942 yılında Ortaköy’de inşa edilen ilk modern yüzme havuzu açılmıştır.Ülkemizde ve dünyada yaygınlaşan açık ve kapalı yüzme havuzları sayesinde yaz kış yüzme sporu yapılabilmektedir.

Yüzme stilleri nelerdir?

Toplamda 4 farklı yüzme stili vardır. Peki, yüzme stilleri ve teknikleri nelerdir?

Serbest yüzme stili

En hızlı yüzülebilen stildir. Sağ ve sol kol başın üzerinden çıkarılarak öne doğru uzatılır ve su çekilir. Ayaklar ise yukarı ve aşağı sırayla inip çıkar. Bu iki işlem yapılırken nefes alma tekniği de önemlidir.

Serbest yüzme stili, yüzücünün kulaçlarla ve ayak vuruşlarıyla yüzdüğü bir stildir. Ayak vuruşları yüzücüye ancak yüzde 10 civarında hız kazandırır. Yüzücünün hızını kulaçlar sağlar.

serbest yuzme stili 0508Su altındaki kol çekişi, 3 süpürme hareketinden oluşur. Bunlar aşağı, içeri ve yukarı süpürme hareketleridir. Suya giriş başın önünde, alnın ortası ile suya giriş tarafından omuz başının arasında orta bir noktadan olmalıdır. Yüzücünün kolu az miktarda ileri uzatılmış olmalı ve el suya girer girmez avuç içi dış yana doğru çevrilmelidir. Elin girişinden sonra kol da aynı noktadan suya girmelidir. Kolun suya girişinden sonra kol su yüzeyinin hemen altında mümkün olduğu kadar ileri uzatılmalı, bu sırada avuç içi de uzanma safhası tamamlandığında tam aşağı bakacak konumda olmak üzere çevrilmelidir. Kol çekişinin bu safhasına uzanış safhası adı verilir. Yüzücünün eli- uzanış sırasında, uzanış yönüne doğru düz bir konumda ileriye doğru uzatılmalıdır.

sirtustu yuzme 0508Sırtüstü yüzme stili

Serbest yüzme stiline benzer fakat sırtüstü konumda yüzülür. Kol ve bacak pozisyonları serbest stilin tersi şeklindedir. Baş sürekli suyun üzerindedir. Bu sebeple nefes almada problem yaşanmaz.

Sırtüstü yüzme, ilk olarak 1912 yılında Stockholm Olimpiyat Oyunları sırasında Amerikalı yüzücü Hebner tarafından yapılmıştır. Yarışı kazandığı için yenilikçi tekniği çok ciddiye alınmıştır.

Sırtüstü yüzme suyun üzerinde sırtın üstüne yatarak yapılmaktadır. Eller baş hizasına gelir ve geriye doğru ayaklar yardımıyla ilerlenir. Sırt üstü yüzenler yüzmeye başlarken ayaklarını ve ayak parmaklarını suyun altında tutmalıdırlar. Ayrıca isminden de anlaşılabileceği gibi sırtları üzerinde kafaları yukarda yüzmeleri gerekir.

Sırt üstü yüzerken belin dik bir şekilde tutulması ayak çırpmayı da kolaylaştırır. Kolları geriye doğru atarken avuç içlerinin dışa dönük olması kolaylık sağlar. Baş geriye atılabilir ancak birçok sırtüstü yüzücü çenesi vücuduna -yani aşağı- doğru yüzmektedir.

kelebek yuzme 0508Kelebek stili (Kelebekleme)

En fazla performans gerektiren yüzme stilidir. Her bir vuruş hareketinde vücut sürekli pozisyon değiştirdiğinden, kelebek yüzüşü için tek bir vücut pozisyonundan söz edemeyiz. Ayaklar birleşiktir ve suda aşağı ve yukarı doğru inip çıkar. Kollar su yüzüne çıkışta yandadır sonrasında ise senkron olarak suya girer suyu çeker. Bu stilde bel hareketi önemlidir.

Kelebekleme iki kolun aynı anda hareket ettirilmesiyle gerçekleştirilen yüzme stilidir. Özellikle yüzmeye yeni başlayanlar ve yaşlı insanlara bu stil önerilmez. Bir antrenör eşliğinde öğrenilmesi gereken bir stildir.

kurbagalama yuzme 0508Kurbağalama yüzme stili

Kurbağalama, en yavaş yüzme şeklidir. İsminden de anlaşılacağı gibi kurbağaların yüzüş tekniğini taklit eder. Serbest ve sırtüstü yüzmenin tersine bacaklar ve kollar yanlara açılır ve toplanır.

Kurbağalama, yüzücünün ayaklarının ve ellerinin daireler çizerek ilerlediği bir yüzme stilidir. Kurbağalama eller için 3 hareketten oluşur. Bunlar; yükselme, küçülme ve uzanma.

Bu stilde ayaklar daireler çizerek kollara eşlik eder. Ayaklar ve kollar yuvarlaklar çizerek öne doğru gitmelidir ve dönüşler çift el olmak zorundadır.